SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ
TR
EN


Anasayfa

Fakültemiz Hakkında

Su Ürünleri Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde 1982 yılında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4 yıllık Yüksekokul olarak kurulmuş ve 1984–1985 Eğitim-Öğretim yılında Samsun’da eğitim ve öğretime başlamıştır. Mart 1986 yılında Sinop’a nakledilen Yüksekokulumuz 1992 yılı içerisinde Fakülte haline dönüştürülmüştür.

Fakültemiz, 29 Mayıs 2007 gün ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve 5662 sayılı Kanunla kurulan Sinop Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Fakültemiz, akademik olarak Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü olmak üzere 3 Bölümden ve 7 Anabilim Dalından oluşmaktadır. Bu bölümlerde aynı zamanda lisansüstü programları (Yüksek Lisans ve Doktora) da yürütülmektedir.

Fakültemizde 2018 yılı itibariyle 10 Profesör, 8 Doçent, 12 Dr. Öğretim Üyesi ve 9 Araştırma Görevlisi olmak üzere 39 akademik ve 35 idari personel görev yapmaktadır.

Fakültemiz yerleşkesi 10 000 m²’lik alanda, A ve B Blok olmak üzere iki binada hizmet vermektedir. Fakültemizde 4 Amfi, 1 Konferans Salonu, 4 Derslik, 9 Araştırma Laboratuvarı, 1 Bilgisayar Laboratuvarı, 2 Akvaryum Ünitesi ve 1 Kapalı Devre Yetiştiricilik Ünitesi yer almaktadır. Bilimsel çalışmalarda ve öğrenci uygulamalarında kullanılan RV- Seydi Ali Reis (22,5 m) ve RV- Aurelia (11 m) isimli iki adet araştırma teknesi bulunmaktadır.

Fakültemiz yerleşkesi içerisinde, halı saha, voleybol sahası, basketbol sahası ve tenis kortu bulunan spor tesisi; kafeterya ve yemekhane bulunmaktadır.

Fakültemize kayıt yaptıran öğrenciler 4 yıllık uygulamalı lisans eğitiminden sonra "Su Ürünleri Mühendisi" unvanı kazanmaktadır.

 

Misyon

 

Su Ürünleri alanında uzman, girişimci, yenilikçi, araştırma-geliştirmeye önem veren, çözüm odaklı çalışan mühendisler yetiştirmek, sucul kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik ulusal/uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yaparak, bölgeye ve ülkeye katkı sağlamaktır.

 

Vizyon

  • Eğitim süreleri boyunca öğrencilerimize ulusal ve etik değerlere sahip çıkma, sorumluluk sahibi olma, sevgi, saygı, hoşgörü, çağdaşlık, güvenilirlik gibi değerleri aşılamak ve çevre duyarlılığı bilincini geliştirmek,
  • Pratik ve teorik bilgilerle donatılmış, alanında uzman, sektörün ihtiyaç duyduğu çözüm odaklı mühendisler yetiştirmek,
  • Sucul ekosistemin; fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını incelemek, korunmasını ve en uygun şekilde değerlendirilmesini sağlamak,
  • Sucul kaynakların verimli ve sürdürülebilir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik yenilikçi çözümler üretmek,
  • Su ürünleri üretim potansiyelinin arttırılmasında destekleyici sağlık yönetiminin uygulanmasına katkı sağlamak,
  • Su ürünleri yetiştiricilik, avlama ve işleme teknolojileri alanlarında sektörel gelişime katkıda bulunmak ve yön vermek,
  • Nitelikli, duyarlı ve dinamik bilim insanları yetiştirerek; ulusal/uluslararası projeler ile yeni teknolojiler geliştirmek, uygulamak ve sonuçlarını paylaşmak.

 

 

 

 Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
Kalite Yönetim Birimi
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Basında Üniversitemiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Mezunlar Koordinatörlüğü
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016