• Post category:Activities

Fakültemiz ile Mersin Balıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği iş birliğinde “31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü” münasebetiyle konferans düzenlendi.

Fakültemizin Prof. Dr. Murat SEZGİN Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sayın Rıza BAYRAK, Dekan Yardımcılarımız Prof. Dr. Sayın Türkay ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Sayın Ayşe GÜNDOĞDU, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Sayın Ahmet TAM, Sinop Liman Başkanı Sayın Uğur UZUNOĞLU, Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Sayın Osman PARLAK, Kooperatif Başkanları, Sektör Temsilcileri, Akademik-İdari Personelimiz, davetliler ve öğrenciler katıldı.Konferansın açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN, “31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü” vesilesiyle düzenlediğimiz bu etkinlikte, bizler de bir taraftan Karadeniz’de gittikçe artan “çevresel sorunlara” diğer taraftan çevresel ve insan kaynaklı etkenlerle azalan “biyolojik çeşitliliğimize” dikkat çekmek ve çözüm önerilerini değerlendirmek istiyoruz. Etkinliğimize teşriflerinizden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor, “31 Ekim Uluslararası Karadeniz Gününü” kutluyorum” dedi.

Ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü” sebebiyle hazırlanan video gösterimi gerçekleştirildi.

Konferansta Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Sayın Serap USTAOĞLU TIRIL, Prof. Dr. Sayın Levent BAT ve Prof. Dr. Sayın Osman SAMSUN çeşitli konular üzerine sunumlar yaptı.

Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Sayın Serap USTAOĞLU TIRIL, nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan “Karadeniz’in Biyolojik Hazinesi: Mersin Balığı” konusunda bilgiler verdi. Prof. Dr. Sayın Serap USTAOĞLU TIRIL, mersin balıklarının neslinin devam etmesini etkileyen faktörlerden bahsederek, üretimini iyileştirmek için yapılması gereken çalışmaları anlattı.

Prof. Dr. Sayın Levent BAT “Sürdürülebilir ve İklim Nötr Bir Karadeniz İçin: BRIDGE-BS” üzerine sunum gerçekleştirerek, Karadeniz’in genel yapısından ve yaşam alanlarını dinleyicilerle paylaştı.

Prof. Dr. Sayın Osman SAMSUN ise “Karadeniz’de Su Ürünleri Avcılığının ve Stoklarının Son 40 Yıllık Süredeki Durumunun Değerlendirilmesi” başlıklı sunumu ile Türkiye’deki balık popülasyonunun azalma nedenlerine değindi. Ülkemizdeki avlanma ve aşırı avlanmayı anlatan Prof. Dr. Sayın Osman SAMSUN, eski ve yeni avlanma yöntemlerinden bahsetti.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, programa katkılarından dolayı konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etti.

Ayrıca Prof. Dr. Sayın Serap USTAOĞLU TIRIL, ağlara yanlışlıkla takılan mersin balıklarını doğaya geri bırakan balıkçılara Mersin Balıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği adına yağmurluk hediye etti.

Program düzenlenen kokteyl ile son buldu.