Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü öğretim elemanları; Doç. Dr. Demet KOCATEPE, Dr. Bengünur ÇORAPCI, Dr. Can Okan ALTAN ve Arş. Gör. Bayram KÖSTEKLİ, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü öğretim elemanı; Öğr. Gör. Gökay TAŞKAYA ile Boyabat Meslek Yüksekokulu Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı; Öğr. Gör. Hilal Zeynep ŞAHİN ve Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUSEM) tarafından organize edilen, 19 Nisan Pazartesi günü başlayan ve 4 gün süren “Gıda Güvenliği ve Hijyeni Online Sertifika Programı” farklı illerden programa kayıt olan 80 katılımcıyla tamamlandı.

Programın ilk gününde Doç. Dr. Demet KOCATEPE; “Gıda Güvenliği Kavramı ve Türkiye’deki Durumu, Besinlerdeki Toksik Öğeler, Mikroorganizma Kaynaklı Gıda Zehirlenmeleri ve GDO’lu Gıdalar”, Dr. Can Okan ALTAN; “Gıda Katkı Maddeleri” ve Arş. Gör. Bayram KÖSTEKLİ ise  “Gıda Güvenliği Tarihçesi” hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Programın ikinci gününde Öğr. Gör Hilal Zeynep ŞAHİN; “Mikotoksinler, Pestisitler ve Kalıntılar, ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemi”, Arş. Gör Bayram KÖSTEKLİ; “ Güvenli Gıda Depolama Koşulları”, Dr. Can Okan ALTAN ise “ Soğuk Zincirin Hijyenik Önemi” konularında eğitim verdiler. Sertifika programının üçüncü günü Öğr. Gör. Hilal Zeynep ŞAHİN; “Gıda İsrafı” ve Öğr. Gör. Gökay TAŞKAYA; “Gıda Sektöründe İş Güvenliği” konularında katılımcıları bilgilendirdiler.

Programın son günü Dr. Bengünur ÇORAPCI tarafından “Hijyen ve Gıda Hijyeni, Personel Hijyeni ve Kişisel Hijyen, Temizlik ve Dezenfeksiyon, Pest Kontrol” başlıkları altında eğitimler verildi. Sertifika programı 22 Nisan Perşembe günü öğlenden sonra yapılan kapanış oturumu ve online sınav programı ile tamamlandı.

Sertifika programına katılan ve online sınavda başarılı olan katılımcıların, sertifikaları SUSEM tarafından düzenlenecek olup, katılımcılar konu ile ilgili olarak SUSEM ile iletişime geçebilirler.