Fakültemiz ve Samsun Soğutma A.Ş. (SASTAŞ) ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde, Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) tekniği kullanılarak hamsi marinat ürünlerinde (Sade, Sıcak ve Soğuk Dumanlanmış) ilk defa seri şekilde üretildi.

Su ürünleri işleme sektörünün sorunlarına veya taleplerine çözüm bulma amacıyla, Fakültemiz ile Samsun’da bulunan SASTAŞ firmasının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar ilk meyvelerini verdi.

Firma bünyesinde üretilen vakum paketli hamsi marinat ürünlerine (Sade, Sıcak ve Soğuk Dumanlanmış) ek olarak tüketici talepleri doğrultusunda farklı şekillerde paketlenmiş marine ürünler yapıldı ve ürünlerin kaliteleri incelenerek raf ömrü tespit edildi.

Firma için yeni bir paketleme yöntemi olan Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) tekniği ile farklı ebatlarda paketlenmiş ürünler, daha kolay ve pratik olarak tüketilebilecek.

MAP’lanmış marine hamsiler (Sade, Sıcak ve Soğuk Dumanlanmış) teknikle seri üretime geçilerek, ihraç edilmeye başlandı.

Hiçbir yapay katkı maddesi ve koruyucu içermeyen teknolojiyle üretilen marinatlar, yüksek besleyici değere sahip olmakla birlikte, yapısında bol miktarda omega-3 bulunduruyor.

Üniversitemiz ve Samsun Soğutma A.Ş firması ile ortaklaşa yürütülen projenin danışmanlığını Fakültemiz Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ERDEM, yürütücülüğünü ise Sayın Dr. İrfan KESKİN’in gerçekleştirdi.