Moderatörlüğünü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkan Yard. Sn. Doç. Dr. Demet KOCATEPE’nin yaptığı ve diyetisyen Sn. Derya Canan BÜYÜKKOL’un konuşmacı olarak katıldığı  “İş Yerinde Beslenme” konu başlıklı çevrim içi söyleşi gerçekleştirildi.

Gündelik yaşantımızda pek çok insan tarafından öneminin yeteri kadar fark edilmediği, ancak sağlığımız açısından en az diğer öğünlerimiz kadar değerli olan “iş yerinde beslenmenin” önemine dikkat çeken Sn. BÜYÜKKOL, bu öğünün nasıl daha doğru ve sağlıklı bir hale getirilebileceği ile ilgili kıymetli paylaşımlarda bulundu.

Gün içerisinde tükettiğimiz gıdalar ve diğer öğünlerimiz hakkında da önemli bilgiler paylaşan konuşmacı, bütün bir gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin ve miktarlarının birbirleri ile uyumlu ve dengeli olması gerektiğine dikkat çekti.

Söyleşinin son bölümünde, Sn. DEMİRKOL’un katılımcılar tarafından yöneltilen soruları ve merak edilenleri yanıtlamasının ardından moderatörümüz Sn. KOCATEPE’nin teşekkürleri eşliğinde sonlandırıldı.