10.000 m²’lik alanda, A ve B Blok olmak üzere iki binada hizmet vermekte olan Su Ürünleri Fakültemizde, eğitim-öğretim faaliyetleri ile bilimsel araştırmaların en iyi şekilde sürdürülebilmesi için günümüz şartlarına uygun bir biçimde donatılmış olan 4 amfi, 1 konferans salonu, 4 derslik, 1 bilgisayar laboratuvarı, 9 araştırma laboratuvarı, 2 akvaryum ünitesi ve 1 kapalı devre yetiştiricilik ünitesi yer almaktadır. Bilimsel çalışmalarda ve öğrenci uygulamalarında kullanılan Seydi Ali Reis R/V (22,5 mt) ve Aurelia R/V (11 mt) isimli iki adet araştırma teknesi bulunmaktadır. Fakültemiz yerleşkesi içerisinde yer alan halı saha, voleybol sahası, basketbol sahası ve tenis kortu bulunan spor tesisi; öğrencilerimizin sportif faaliyetlerine imkân sağlamakta ayrıca yerleşke içinde bulunan kafeterya ve yemekhane ile de yemek ve sosyal ihtiyaçları karşılanmaktadır..

Faculty of Fisheries, which serves in two buildings, A and B Block, on an area of 10.000 m², has 4 amps, 1 conference hall, 4 classrooms, which are equipped in accordance with today’s conditions in order to continue the education and training activities and scientific research in the best way. There are 1 computer laboratory, 9 research laboratories, 2 aquarium units and 1 closed circuit breeding unit. There are two research vessels named Seydi Ali Reis R / V (22.5 mt) and Aurelia R / V (11 mt) used in scientific studies and student applications. Sports facility with carpet field, volleyball court, basketball court and tennis court in the campus of our faculty; our students provide sports activities and also catering and social needs are met with cafeteria and cafeteria in the campus.

Listen to our profession from them

PhD student of Faculty of Fisheries and YÖK 100/2000 Doctorate Scholar Emin KARATAŞ
Mehmet Fatih MAVİ, our graduate who founded Bluelife Akvaryum San Tic Ltd Şti with TÜBİTAK Entrepreneurship Project
Aquaculture Engineer Mehmet BAHTIYAR, Tuzla ViaSea Aquarium Curator
Bülent ÇETİNER, who is the management representative of SÜRSAN A.Ş., one of the leading companies in the fisheries sector.
Dr. Atilla ÖZDEMİR
Tülin Erdem, Our Faculty Graduate and Sinop Fisheries and Aquaculture Branch Manager
High Aquaculture Engineer Ethem ERTAŞ
Aquaculture engineer Ender Çukurova
Aquaculture Engineer Özgür Dara ; Founding partner of Groupfoz Diving and guide trainer
Aquaculture Engineer Özgür Dara’s message from underwater

Deans of Fisheries Faculty, answering the question “Why Fisheries Engineering?” .
denizdenbabamciksa.com blog yazarı Kaan UĞRASIZ

PLACES TO VISIT IN SINOP

*Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından hazırlanmıştır.