Fakültemiz Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı ile Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği arasında “Samsun ve Sinop illeri genelinde su ürünleri tüketimini artırmak ve bilinçlendirmek projesi”ne yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole konu olan “Samsun ve Sinop illeri genelinde su ürünleri tüketimini artırmak ve bilinçlendirmek projesi” kapsamında ilimiz ve Samsun ili iç bölgelerinde yer alan ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere, öğretmenlerine ve velilerine su ürünlerini tanıtmak, balık ve diğer işlenmiş su ürünleri hakkında bilgi vermek, buradan yola çıkarak bölgemizde su ürünleri tüketimini arttırmak hedeflenmektedir. İmzalanan bu protokol ile; Fakültemiz Su Ürünleri İşleme Teknoloji Anabilim Dalı öğretim elemanlarınca ürün geliştirme, üretim, kontrol, analizler, eğitimler ile geri bildirimlerin değerlendirilmesi, Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından ise, balık temini, araç ve maddi diğer giderlerin desteklenmesi konusunda, mutabakata varılmıştır.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen imza törenine Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ın yanı sıra, Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ile Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkan Sayın Osman PARLAK katıldı.