Fakültemiz ile Kariyer Geliştirme ve Mezunlar Koordinatörlüğü tarafından “Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Sektörün Türkiye’deki Durumu” konulu konferans gerçekleştirildi.

Fakültemizin Prof. Dr. Murat SEZGİN Konferans salonunda düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Dekan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Ayşe GÜNDOĞDU, Akademik – İdari Personelimiz ve öğrencilerimiz katıldılar.

Türkiye’de su ürünleri sektörünün geleceği hakkında konuşan Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkan Sayın Osman PARLAK; “Türkiye’de Su ürünleri sektörü her yıl %20’lere varan bir büyüme göstermektedir. Büyümeyle birlikte su ürünlerindeki kalite ve verimliliği üst noktalara taşımamız gerekiyor. 2030’lu yıllarda dünyada yetiştiricilik ile elde edilecek balık, avcılıktan daha öne geçecektir. Bu nedenle yeni üretim alanları açarak üretime katkıda bulunmamız gerekiyor” dedi.

Samsun ve Sinop illerindeki su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğine de değinen Sayın Osman PARLAK, avcılık ve üretimin dışında balıklardaki hastalık riskine de dikkat çekerek, bu riski azaltıcı önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini ifade etti.

Sayın Osman PARLAK, Su Ürünleri Fakültesi ile 30 yıla varan bir birlikteliklerinin olduğunu ve öğretim üyelerimizin yürüttüğü çalışmanın kendileri için değerli olduğunu da hatırlatarak, Fakültemizle imzalanan işbirliği protokolüyle birlikte ileriki yıllarda da güzel çalışmalara imza atacaklarına inandığını belirtti.

Sayın Osman PARLAK daha sonra öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yöneltilen soruları içtenlikle yanıtladı.

Program sonrası Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN Sayın Osman PARLAK’a hediye takdim ederek, bugüne kadar Fakültemizin çalışmalarına sağladığı katkılar için kendisine teşekkür ettiler.